Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi İçin 6 İpucu

Bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken temel özellikler vardır. Ancak bu özellikleri tamamen karşılamak, çoğu zaman zor ve uğraş gerektiren bir ön çalışmayı gerektirir. Bu nedenle daha çok profesyonel bir SEO danışmanı ile görüşebilir ve e-ticaret sitenizin içeriği doğrultusunda en doğru fikirleri alabilirsiniz.

Burada bir e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi adına 5 önemli ipucunu ele alıyoruz. Bunlar genel olarak tüm e-ticaret siteleri için geçerli ve bir başarı anahtarı niteliğindedir.

1 – Ürünlerinizin Tanıtımını Yapın

Ürünlerin tanıtımı için izlenebilecek pek çok yol vardır. Burada özellikle ürünlerin içeriği önemlidir. Bunu bir örnek ile daha iyi bir şekilde açıklayabiliriz.

Şöyle ki; eğer ki spor ayakkabı modelleri bulunan bir e-ticaret sitesi için ürün tanıtım modeli daha çok spor ile ilgili olan bir web sitesi ile ortak anlaşmalar yapabilir, bu doğrultuda ürünlerini farklı şekillerde pazarlayabilir.

  • Bir spor sitesine banner reklam vermek
  • Advertorial (tanıtıcı) reklam vermek
  • Sponsor olmak

Yukarıdaki her üç maddede, vermiş olduğumuz örnek spor ayakkabısı satan bir e-ticaret sitesi için olsa da; aslında pek çok site için de geçerli örneklerdir.

online-shopping-30.gif

2 – Ürünleriniz İçin Detaylı Açıklama

Detaylı açıklama, daha çok belli bir ürün sayfasındaki, ilgili ürünün açıklama kısmını kapsar. Burada kullanılacak olan ön metin, sadece 3-4 cümle olarak, ilgili ürünü özet bir şekilde anlatmalıdır.

3-4 cümle bir paragraf dahilinde yazıldıktan sonra, ‘’detaylı bilgi’’ seçeneği eklenerek, ilgili ürün hakkında kararsız kalan müşteriler için daha detaylı bir anlatım ve örneklendirmeler yapılabilir.

Örneğin : Ürünün kullanım alanları, özellikleri, ne işe yaradığı vb. bilgiler ve örnekler.

Bu sayede satışlarınızı arttırmak hiç de zor olmayacaktır!

3 – Facebook Sayfasına Önem Verin

Sitenizin Facebook sayfasında sürekli aktif olacak bir görevli ile müşterilerin her an iletişim kurabilmesine olanak sağlayın. Bu, hem güvenirliliğinizi arttıracak hem de müşterilerinizin sürekliliğini sağlayacaktır.

Facebook sayfasında paylaşımda bulunun ve ilgi çekici özel bilgiler ile ürünlerinizin tanıtımını yapın.

4 – Blog Sitelerine Reklam Verin

Özellikle takipçi sayısı bir hayli fazla olan blog siteleri, e-ticaret sitelerinin ürünlerini tanıtabilmeleri aşamasında oldukça önemli ve etkili olmaktadır. Günümüzde pek çok blog sitesi, tanıtıcı reklam adı altında, ilgili markaların ürünlerini tanıtmaktadır.

5 – Tasarıma Özen Gösterin

Web sitenizin tasarımının hem mobil hem de masaüstü versiyonlarının sorunsuz bir şekilde kullanıldığından emin olun. Sitenizde satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin genel kategorisi doğrultusunda bir site teması belirleyebiliriz. Bu aynı zamanda o alanda otoriter olduğunuzu da gösterecektir.

6 – Özel Kampanya Ve Çekilişler Düzenleyin

Sadece sitenizi yada Facebook’ta sizi takip edenlerin faydalanabileceği özel çekilişler düzenleyin.

Çekiliş şartlarını düzenlerken, web sitemi nasıl daha fazla kişiye ulaştırabilirim? sorusuna cevap arayın ve her bir cevabı, aynı zamanda bir çekilişe katılma şartı olarak belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir