Başarılı Bir Haber Sitesi için İpuçları

Haber sitesi kurdunuz yada henüz bir kaç aydır bir haber sitesine sahipsiniz, ancak yeteri kadar başarılı olduğunuzu düşünmüyorsanız, o halde yolunda gitmeye bazı sorunlar var demektir.

Öncelikle bir haber sitesinin, diğer bütün sitelerden ayrıca bir işlevselliğinin bulunduğunu söylemek gerekir. Bu doğrultuda eğer bir haber sitesini doğru bir şekilde planlar ve yönetirseniz, rakiplerinizin arasından sıyrılmak ve başarıya ulaşmak hiç de zor olmayacaktır.

Haber Siteniz Neden Başarısız?

Bu sorunun cevabı, günümüzde aslında pek çok haber sitesi için aynıdır. Çünkü pek çok haber sitesi, internetten para kazanmak amacıyla açılmış ve de bu uğurda zincirleme hatalar yapılarak, sitenin değeri ve marka itibarı neredeyse yok edilmiştir.

Haber Sitelerinde Sık Yapılan Hatalar :

  • Gereğinden fazla abartılı hatta ütopik haber başlıkları

Bu aslında kötü bir girişimdir, her ne kadar kısa vadede hit kazandırsa bile, uzun vadede baktığımızda hit kaybetmeye başlayacaksınız, hem de sitenin güvenirliği ve markalaşma değeri de ziyaretçinin gözünde değer kaybedecektir.

Bir haberin sırf ziyaretçi toplamak adına, ütopik yada felaket tellalı tadında bir başlık ile yazılması, habercilik açısından da etik değildir.

  • Her bir bilgi için ayrı bir sayfa

Kullanıcıları en çok sinirlendiren yada 2 dakika bile durmadan, sitenizi anında terk etmesine neden olan büyük bir hata ise, her bir fotoğraflı bilgi için bir sonraki sayfaya geçmek zorunda bırakılmasıdır. Halbuki kullanıcının istediği, derli toplu olarak bilgilerin tek bir sayfada sunulmasıdır.

  • Ziyaretçileri kandırmaya çalışmak

En büyük hatalardan birisi de; haber sitesi sahiplerinin bir çeşit yazılım yada script kullanarak, arama motoru üzerindeki kullanıcıları kandırmaya çalışmasıdır.

Örnek olarak bir kullanıcı 2018 yılı KPSS cevapları şeklinde bir arama yapmaktadır. Ancak bu tarz siteler, kullanıcıyı kandırmak amaçlı, halihazırda bulunan KPSS ile alakalı herhangi bir makaleye, ‘’2018 KPSS cevapları’’ şeklinde bir anahtar kelime eklediklerinden dolayı, bu anahtar kelime aynı zamanda arama motorunda title olarak da görünmekte ve kullanıcı bu sonuca tıkladığında, aramış olduğu anahtar kelime doğrultusunda hiç bir konuyu görememekte yada alakasız konuları görüntülemektedir.

  • Sadece reklam ve ziyaretçi hedefli bir sistem

Google aramalarında görüntüleyebileceğiniz pek çok haber sitesi, anlık olarak Google üzerinden ziyaretçi toplamaya ve de bu ziyaretçiler üzerinden para kazanmaya odaklıdır. Bu yüzden hem temaları hem de sistemleri bellidir. Hatta pek çoğunun haber kaynağı da aynıdır.

News-Computer-Tablet-Mobile.jpg

Başarılı Bir Haber Sitesi İçin 5 İpucu

  • Tematik habere yönelin

Tematik haber anlayışı, pek çok haber sitesinin sahip olmadığı yenilikçi bir bakış açısıdır. Bu bakış açısı sadece belli bir kategorideki haberleri hedef alır ve bu haberleri de Son Dakika yada alt kategoriler dahilinde sunar.

Bu sistemi, biraz da yerel habercilik olarak düşünebiliriz. Ancak burada sadece belli bir alana yönelme durumu vardır.

  • Düzenli bir ana sayfanız olsun

Pek çok haber sitesi, çeşitli haber kategorilerindeki haberleri, ana sayfada karışık olarak gösterir. Ancak bunun tam tersi olarak, daha düzenli ve sadece küçük bir resim ile bir başlık şeklinde haberlerin sıralandırılacağı bir sistem daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Üstelik bu başlık arasında göze güzel görünen etkileyici reklamlar yerleştirebilirsiniz. Bu, kullanıcıları da rahatsız etmeyecektir.

  • Makalelerin gücünü keşfedin

Haber sitenizi, sadece haberlerin yayınlandığı bir site olarak geliştirirseniz, rakiplerinizin arasından sıyrılmanız zor olacaktır. Bu yüzden haber sitenizi özel kılacak olan ek sistemleri de geliştirmelisiniz. Bunlardan birisi ve en önemlisi de makale sistemidir.

Güncel olaylara dair sitenin ayrı bir köşesinde yer alacak makaleler, hem halkın düşüncelerini yansıtacak, hem de makaleyi okuyanların da kolay bir şekilde yorum yapabilmelerine olanak sağlayacak türden olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir