Uzaktan Eğitimde Öğrencilere Test Hazırlama

Uzaktan eğitim sisteminde en zor yol soru çözmek oluyor. Özellikle öğrencilere ödev ya da ek çalışma olarak vermek, verilen etkinliği takip edebilmek istediğimiz şey. İnternet üzerinde çeşitli uygulamalar ve siteler yer alıyor bu konuda. Bazı siteler hazır çevrimiçi testler veriyor. Ancak bunlarda da durumu takip etmeniz imkansız.

Birçok alanda uygulaması olan Google’ın bu konuda birçok kişinin fark etmediği bir özelliği var. Google Form üzerinden istediğimiz gibi test ya da etkinlik planlayabiliyoruz. Sorularımızı kısa yanıt, çoktan seçmeli, onay kutuları, açılır menü, çoktan seçmeli tablosu ve onay kutusu tablosu şeklinde hazırlayabiliyoruz.

Öncelikle buradan Google Form adresine giderek Google hesabımızla giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek test sayfasına ulaşıyoruz.

Testi Başlatma

 • Google Formlar‘da, Artı simgesini tıklayın.
 • Sağ üstteki Ayarlar simgesini tıklayın.
 • Testler ve sonra Bunu test yap‘ı tıklayın.
 • Kaydet’i tıklayın.

Test sistemimiz hazır. Şimdi sırada soruları yazması var. Soruları yazarken sorunun doğru cevabını ve kaç puan olduğunu gireceğiz. İstersek soru ile ilgili geri bildirim bile ekleyebiliriz. Bunun için aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ediyoruz.

Soruları Yazma

 • Bir soru eklemek için Soru ekle‘yi tıklayın.
 • Sorunuzu ve cevaplarınızı doldurun.
 • Sorunun sol alt tarafında, Cevap anahtarı seçeneğini tıklayın.
 • Doğru olan cevabı veya cevapları seçin.
 • Sorunun sağ üst kısmında sorunun kaç puan değerinde olduğunu seçin.
 • Cevaba yazılı veya YouTube videosu şeklinde bir açıklama eklemek istiyorsanız Cevapla ilgili geri bildirim ekle‘yi tıklayın.
 • Soruları veya cevapları tıklayarak düzenleyebilirsiniz.
 • Not: Tüm soru türlerine puan verebilir ve geri bildirim ekleyebilirsiniz.

Yukarıda kırmızı ile kutu içersine aldığım bölümden isterseniz şıklara resim yükleyebilirsiniz. Aynısı soru için de geçerlidir. Gördüğünüz gibi “Cevap anahtarı” ve “puan” kısmı hakkında bilgi yok. Cevabı ve puanı belirlemek için aşağıdaki ekranı kullanıyoruz.

Artık ilk sorumuzu hazırladığımıza göre sıra diğer sorulara geliyor. İstediğiniz şekilde ve sayıda sorunuzu ekleyebilirsiniz. Soru sayınıza göre puan dağılımını ayarlayabilirsiniz.

Testimizi hazırladık ama kimin hani cevapları verdiğiniz nasıl bileceğiz? Bunun için bir adet kısa yanıtlı soru hazırlayacağız. Buraya soru olarak “Ad Soyad” yazdıktan sonra sağ alttaki “Gerekli” butonuna basacağız. Bu butona bastığımız taktirde bu soruya cevap verilmeden testi bitiremezler. İsterseniz bunu bütün sorulara uygulayabilirsiniz.

Ad soyad kısmını isterseniz testin en başına taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak için yukarıda kırmızı ile kutu içine aldığım kısımdan tutarak en üste kaydırabilirsiniz.

Bütün işimiz bittiğine göre testimize başlık vermeyi unutmadan testimizi kaydediyoruz. Kayıt ettiğimiz testi öğrencilere göndermek için yukarıda “GÖNDER” butonuna tıklayınız. Burada isterseniz elektronik posta olarak isterseniz davetiye linki alarak öğrencilere dağıtabilirsiniz.

Öğrencileriniz dikkat edeceği nokta, testi bitirdikleri zaman en sonda yer alan “GÖNDER” butonuna tıklamayı unutmasınlar. Yoksa yaptıkları sorular kayıt edilmez.

Bu işi de hallettiğimize göre uzaktan eğitim için bir adım daha verimli olmaya hazırız demektir. İyi çalışamalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir