Web Siteniz Sadece Bir Kategori Odaklı Olsun

Yeni bir web sitesi açmaya karar veren pek çok girişimcinin kararsızlık yaşadığı bazı adımlar vardır. Bu adımlar; domain seçimi başta olmak üzere, web sitesi kategorisi seçimi ile içerik türü de buna dahildir. Dolayısıyla planlı ve adım adım bir ilerleme sağlanamazsa, her şey daha karışık bir hale gelebilir ve de girişimcinin yanlış tercihler yaparak, beklediği başarıyı uzun vadede sağlayamaz.

Adım Adım İlerleyin…

Bu nedenle öncelikli olarak web sitesinin amacı sorgulanmalıdır. Amaç için verilecek cevapların tümü ele alınmalı ve bu cevapların hangi kategori dahilinde olduğuna karar verilmelidir. Tüm bu amaç belirleme çalışmaları ve sonraki süreç, hem web siteniz için uygun domain adı seçme konusunda hem de nasıl bir içerik üreteceğiniz konusunda büyük bir yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki web sitenizin amacı ilk adımdır çünkü bu adımdan sonrasını şu şekilde sıralayabiliriz ;

2. Adım : Domain adı belirlemek

3. Adım : İçerik tipi belirlemek

4. Adım : Özel bir tasarım

Görüldüğü gibi, siteniz için asıl amacı belirlediğinizde, diğer adımları da kolay bir şekilde atabiliyorsunuz. Bu sayede kararsızlığınızı yenebilirsiniz.

SEO’da Başarı İçin Bir Kategoriye Odaklanın

SEO’da başarı sağlamak için belli bri ana kategori doğrultusunda içerik üretmeniz ve tasarımınızı geliştirmeniz önerilir. Bu sayede özellikle arama motorlarında bulunacak içerikleriniz ile kolay bir şekilde hedef kitleye ulaşmanız mümkündür.

categories-778x310.jpg

Ana Kategori Nedir?

Ana kategori bir web sitesinin sadık kalacağı ve üreteceği her bir yazılı yada görsel içeriğin ilgili olacağı bir kategoridir.

Örneğin ; Ana kategorisi spor olan bir web sitesi yada blogun, üreteceği yada barındıracağı her bir içeriğin spor ile alakalı olması gerekir.

Web sitenin sadece tek bir ana kategoriye odaklı olarak içerik üretmesi, sanıldığı kadar kısıtlayıcılık değildir. Aksine, Ana kategori doğrultusunda ele alınabilecek alt kategoriler sayesinde pek çok içerik üretmek mümkün olmaktadır.

Alt Kategori Nedir?

Alt kategori, Ana kategori olarak nitelendirilen bir alan ile ilgili bir kategoridir.

Örneğim; Ana kategorisi spor olan bir web sitesi için, komik sporlar şeklinde bir alt kategori oluşturulabilir ve bu alt kategori dahilinde çeşitli güncel içerikler girilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise alt kategorilerin site menüsünde gösterilmesinin gerekli veya önemli olmalığıdır. Her bir alt kategori dahilinde üretilen içerik, aynı zamanda web sitesinin ana menü akışında gösterilebilir, sonuç olarak tüm içerikler spor ile alakalı olduğundan dolayı, kullanıcılar açısından bir sorun teşkil etmeyecektir.

Tek Bir Kategoride İçerik Üretmenin Faydaları

  • Daha otoriter olursunuz ve kullanıcılar her defasında sizi bulur,
  • Markalaşma değeriniz yüksektir,
  • Aranılan her bir ilgili anahtar kelime için arama sonuçlarında sitenizin ön plana çıkması büyük bir olasılıktır
  • SEO çalışmaları uygulamak daha kolaydır ki uygulanmazsa bile, sağlam bir içerik ile başarı sağlamak mümkündür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir