ZOOM İle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır?

Zoom Cloud Meeting

Ülkemizin daha doğrusu Dünya’nın içerisinde bulunduğu vahim durumdan haberdarız. Ülke yönetimimiz bu süreçte en önemli kontrol ayağı olacak eğitim-öğretime uzaktan eğitim ile devam edeceğimizi açıkladı. Bitirmekte olduğumuz haftada bu eğitim süreci başladı. Önümüzdeki Nisan ayı boyunca devam edecektir.

Eğitim camiasında bulunan meslektaşlarım her daim öğrencileri düşünmeyi ön planda tutmaktadır. Her ne kadar devletimiz önlemini erken alıp ulusal bir şekilde uzaktan eğitime başlasa da bizler rahat edemiyoruz. Bunun için birçok uzaktan eğitim yöntemi içerisinde çoğunluğa en kolay ve kullanışlı gelen sistem Zoom Video Konferans yazılımı oldu.

Zoom aslında bir video konferans programı ama gerek özellikleri gerek kullanışlılığı ile çok tercih edilmektedir. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden rahatlıkla kullanılabilir. Kullanım için lütfen yazıyı sonuna kadar oyunuz.

Öncelikle kullanacaklar için indirme linklerini vereyim.

Uygulama kullanacağımız platforma göre kurduktan sonra üyelik işlemini halledeceğiz. Bu kısmı ayrıntılı anlatmayacağım. Diğer uygulamalarda yaptığımız gibi üyelik işlemlerini tamamlayınız.

  1. Zoom ile Ders Yayını Açma

New Meeting” ikonunu kullanarak hemen bir oturum başlatabilirsiniz. Başlatılan toplantıya katılmasını istediğiniz kişilere “New Meeting” yazısının yanında yer alan aşağı ok ikonuna tıklayarak toplantı ID’nizi alabilirsiniz.

2. Açılan Toplantıya Katılma

“Join Meeting” ikonunu kullanarak başlatılan bir toplantı ya da derse bağlanabilirsiniz. Benim “Yasin Yanardağ” olarak yazdığım yere adınızı, “Enter meeting ID or personal link name” yazan yere bir önceki aşamada aldığımız ID numarası şeklinde bize verilen ID’yi yazarak “Join” diyoruz. Artık toplantı ya da derse katıldık. Bu aşama sırasında sizden kamera ve mikrofon için izin isteyebilir. Bunları onaylamanız lazım.

3. İleri Tarih ve Saatte yapılacak Oturumu Planlama

Bu kısımdaki bilgileri tek tek vereceğim.

Topic: Burası başlatacağınız derse vereceğiniz isim.

Start: Tarih ve saati ayarlıyoruz.

Duration: Toplantı süresini belirliyoruz. Kaç saat kaç dakika olacağını seçiyoruz. (Not: Ücretsiz versiyonda 40dk dolduğunda oturum otomatik kapatılır. Tekrar başlatmanız gerekir. Bu nedenle ders planlamasını 40 dk üzerinden yapmak daha mantıklı olacaktır.)

Meeting ID: Burada 2 seçenek var. “Generate Automatically” toplantıya özel ID oluştur demektir. Bunu seçerseniz her toplantıya yeni bir ID oluşturur. “Personal Meeting ID” yi seçerseniz sizin üyeliğinize ait olan ID ile giriş yaparlar. Bu seçenek sayesinde her ders için ayrı bir ID vermekten kurtulursunuz.

Password: Oturum girişi için parola belirleyebilirsiz.

Video: Burada “Participants” kısmı ile öğrencilerin video görüntüleri açılıp açılmamasına izin verebilirsiniz.

Audio: Burada “Telephone and Computer Audio” seçmek işinizi rahatlatır. Hangi cihazdan girerseniz otomatik tanımlar.

Calendar: İsterseniz buradan hazırladığınız programlarınızı takvim uygulamaları işle bağlayarak oradan takip edebilirsiniz.

Advanced Options: Burada en sonra yer alan seçeneği kullanıyorum genelde. Bu seçenek ders oturumu başlar başlamaz oturumu kaydetmeye başlıyor. Toplantı bittiği an sizin bilgisayarınıza otomatik olarak video dosyası olarak kaydediyor.

Şimdi sıra önceden programladığımız bu dersleri nereden görebileceğimizi söyleyeceğim. Uygulamanın üst menü çubuğunda yazan “Meeting” sekmesine tıklayınız. Solda kayıtlı oturumlarınızı görebilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda sağ kısımda ayrıntıları gösterir. burada isterseniz düzeltebilir ya da silebilirsiniz.

Öğrencilerinizin ID yazarak girmekte zorlanacaklarını düşünenler için işlemin kolay yollarını anlatacağım. Öncelikle öğrencileriniz bu programa üye olmak zorunda değildir. Programı kurması yeterlidir. Az önce açtığınız Meeting bölümünde görüntülediğiniz dersin alt kısmında mavi renkte yazan “Show Meeting Invitation” yazısına tıklarsanız orada;

Join Zoom Meeting
https://us04web.zoom.us/j/{ID Numaranız}

şeklinde yazan yerdeki linki kopyalayıp öğrencilerinize gönderin. Öğrenciler bu link tıkladıkları zaman program otomatik açılacaktır. Öncelikle isimlerini yazmalarını sonra da kamera ve mikrofon onaylarını isteyecektir. Bu izinleri verdikten sonra öğrenciniz toplantıya bağlanmış olacaktır.

Bir sonraki yazımda sizlere oturum başlattığımızda yönetimi nasıl yapacağımız hakkında bilgiler vereceğim.

Güncelleme: Yazının ikinci kısmına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ZOOM Uzaktan Eğitim Paneli Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir