ZOOM Uzaktan Eğitim Paneli Nasıl Kullanılır?

Son günlerin popüler uzaktan eğitim programı ZOOM‘un nasıl kullanıldığını bir önceki yazımda anlattım. O yazıyı okumayan arkadaşlar öncelikle aşağıdaki linkten o yazıyı okusunlar.

ZOOM İle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır?

Yazıyı okuyan arkadaşlarla devam edelim. Kolay kullanımlı bu uzaktan eğitim programı sayesinde öğrencilerin hepsinin mikrofonunu kapatabilir, bilgisayarınızdan göstermek istediğiniz ekranı gösterebilir, ekran kalemiyle yazıp çizebilirsin. Bunların yanında daha profesyonel kullanılabilecek birçok özelliğe sahip. Biz işimize yarayacak ana özellikleri tanıtıp bunları nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz.

Öğrenci görselleri temsilidir.

Mute: Cihazınızın mikrofonunu açıp kapatmanızı sağlar.

Stop Video: Kameranız vasıtasıyla görüntü paylaşımını açıp kapatmanızı sağlar.

Invite: Yaptığınız oturuma katılımcı davet etmenizi sağlar.

Manage Participants: Katılımcıları yöneteceğiniz paneli açar. Katılımcıların mikrofonlarını ya da görüntülerini kapatabilirsiniz. Gerekirse oturumdan atabilirsiniz. (Aşağıda ayrıntılı görsel ile anlattım.)

Share Screen: Bilgisayarınızdan ya da bulut sistemlerinden herhangi bir şeyi katılımcılara gösterebilirsiniz. Örneğin pdf, sunum, word vb. ya da web sitesi gibi göstermek istediğiniz bir ekranı paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımı yaparken üstte bir menü yer alacaktır. Bu menüden araçları( kalem, silgi, şekiller vb.) kullanabilirsiniz.

Chat: Yazışma paneli yani sohbet panelini açmanızı sağlar. Ayrıca buradan dosya da gönderebilirsiniz.

Record: Başlattığınız oturumu bilgisayarınıza video olarak kayıt etmenizi sağlar. Bir önceki yazıda anlattığım gibi bunu oturum planlarken seçerseniz oturum açılınca otomatik kayıta başlayacaktır.

Reactions: Buradan video ekranınız da belirecek şekilde alkış ya da tamam işareti yapabilirsiniz.

End Meeting: Başlatmış olduğunuz oturumu sonlandırmanızı sağlar.

Enter Full Screen: Panelinizi tam ekran yapmanızı sağlar.

Bölümler hakkında genel bilgiler verdiğimiz göre şimdi ” Manage Participants ” ve “Chat” kısmı hakkında ayrıntılı konuşabiliriz. Ders anlatımı sırasında bu kısım çok işinize yarayacak. Konuşmayı bırakmayan öğrencileriniz varsa buradan sadece onların ya da tüm öğrencilerinizin mikrofonları kapatarak sizi dinlemelerini sağlayabilirsiniz.

Participants kısmında katılımcıların listesini görüyorsunuz. Her katılımcının yanından mikrofonu kapatabilirsiniz. Tüm katılımcıların mikrofonunu kapatmak istiyorsanız “Mute All” seçeneğini, mikrofonlarını açmak için “Unmute All” butonunu kullanabilirsiniz.

Zoom Group Chat: Bu bölüm chat yani sohbet bölümümüzdür. Buradan isterseniz yazabilir isterseniz dosya gönderebilirsiniz. Dosya göndermek için sağ alt kısımda yer alan “File” kısmını kullanabilirsiniz. Eğer ki katılımcıların yazmalarını istemiyorsanız “üç nokta (…)” butonu ile seçeneği değiştirebilirsiniz.

Her ne kadar yüz yüze bir eğitim kadar başarılı olamasa da içerisinde bulunduğumuz mevcut durumda en iyi yöntemlerden birisi ZOOM Video Konferans uygulaması.

Sorun yaşadığınız noktalar varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin. İyi dersler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir